Iunie, luna combaterii ambroziei: autoritățile îndeamnă populația să acționeze înainte de sezonul alergiilor
Pentru al treilea an consecutiv, luna iunie este dedicată Campaniei „Fără ambrozie”, o inițiativă de informare și prevenire menită să reducă efectele uneia dintre cele mai agresive plante invazive din Republica Moldova. Potrivit Agenției Naționale pentru Sănătate Publică (ANSP), această perioadă este esențială pentru identificarea și distrugerea ambroziei înainte de începerea sezonului de polenizare, când […]

