Copiii și tinerii cu diabet de tip 1 vor primi gratuit, din iunie, senzori pentru monitorizarea glicemiei
Sute de copii și tineri din Republica Moldova, cu vârsta de până la 25 de ani, care suferă de diabet zaharat de tip 1 vor avea acces la senzori pentru monitorizarea continuă a glicemiei, dispozitive moderne care permit urmărirea permanentă a nivelului zahărului din sânge fără înțepături repetate. Senzorii vor fi compensați din fondurile asigurării […]

